Reteta postata pe: 16 februarie 2010
Ingrediente
150-200 g carnati cabanos, 50 ml ulei
Dificultate: Redusa | Timp: 10 min
Mod de preparare
Taiati carnatii in bucati de 8-10 cm lungime. Pentru a obtine aspectul special de flori fiecare bucata se taie intai in doua, pe lungime, dar nu de tot, pana la un centimetru de capat. Urmatoarea taietura se face perpendicular pe prima, incepand din capatul netaiat si mergem pana in cealalta parte, unde ne oprim din nou la un centimetru de capat.
Puneti carnatii astfel taiati la prajit in uleiul incins intr-o tigaie antiaderenta. Vor incepe sa se curbeze si sa se desfaca, la fel ca niste flori. Intoarceti-i din cand in cand de pe o parte pe alta, ca sa se prajeasca uniform.
Cand sunt rumeniti frumos pe toate partile sunt gata. Se servesc ca atare cu mustar, muraturi, salate sau cu diferite garnituri.
Pofta buna.
Daca ti-a placut reteta noastra "Flori de carnati cabanos" nu uita sa-i faci un
review
Alte retete
din Aperitive cu carne
Se curata bine ciolanul (daca e nevoie il parliti putin la aragaz) si il radeti cu un cutit, spalati-l
47 voturi
9 comentarii
2h 30 min
Se pun la fiert pipotele, inimile și ficățeii spălați și curățați bine, cu puțină sare.
1 vot
0 comentarii
1h 30 min
Recomandari pentru tine si casa ta
PLATA IN RATE FARA DOBANDA
pana la 12 rate