Am batut ouale separat.Albusurile le-am batut spuma cu un praf de sare si galbenusurile cu zaharul pana si-au dublat volumul.Am adaugat cacao si faina apoi am pus compozitia intr-o tava mica.Am lasat la copt pana a trecut testul cu scobitoarea la 155 grade.
Pentru sirop am fiert apa cu zaharul si esenta si l-am lasat sa se raceasca.
Pentru crema am lasat untul la temperatura camerei iar ciocolata am topit-o in frisca lichida pe baie de aburi.Cand frisca si ciocolata s-a racit am turnat-o in fir subtire peste unt si in timpul asta am mixat la viteza medie.
Cand blatul s-a racit l-am taiat pe jumatate si l-am insiropat forte bine.Mai intai am insiropat prima foaie, am turnat crema si apoi am insiropat si a doua foaie astfel incat sa o pot monta peste crema si sa nu raman cu ea in mana.
Glazura am facut-o din zaharul pudra amestecat cu cacao si apa.Am combinat mai intai cacao si zaharul iar apa am adaugat-o putin cate putin in timp ce amestecam ingredientele astfel incat sa iasa o crema lucioasa si nu lichida.
Glazura am turnat-o peste prajitura si am ornat cu ciocolata alba topita si cateva floricele din crema ramasa.
Dulcele copilariei pe care il iubesc in orice varianta.....Salam de biscuiţi, reţetă cu eugenii si nutella
Salam de biscuiţi, reţetă cu eugenii si nutellaDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește