Pentru sirop se fierb 300 g.de zahar tos cu sucul de la o lamaie mare Se amesteca galbenusurile cu zaharul pana capata o consistenta cremoasa,se aduga untul,grisul,coaja rasa de la doua lamai,praful de copt si bicarbonatul,iaurtul.La sfarsit se aduga albasurile batute spuma. Se pune intr-o tava tapetata cu unt si faina (in strat nu foarte gros),iar dupa 20 de minute se coace la foc potrivit. Dupa ce s-a copt blatul se varsa siropul rece pe deasupra,se pune nuca de cocos si cate o jumatate de fistic. Dupa ce s-a racit se taie in patratele (fiecare patrat avand un fistic la mijloc)
Carne de pasare crescuta in curte, taitei cu ou preparati in casa si... multa dragoste :X Poftiti la masa! >:D
Supa de pasare, cu taiteiDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește