Avem nevoie de masina de macinat carne si de dispozitivul special pentru a le putea da forma.
Din ingredientele de mai sus (fara zaharul praf) framantam o coca cam 20’( trebue sa fie mai tare) dupa care o punem intr-o folie si o lasam la rece pt. 1 ora.
Prindem masina de macinat la masa, indepartam sita si cutitul si montam dispozitivul pt biscuiti.
Tapetam cu hartie de copt, doua tavi mari de aragaz si aprindem cuptorul.
Luam cate o bucata din aluat pe care o punem in masina si macinam formand biscuitii pe care ii asezam in tava cu putina distanta intre ei.
Dam tava la copt pt 20’ timp in care umplem a doua tava.
Scoatem biscuitii copti, ii dam imediat prin zahar pudra si-i putem servi dar, sunt mult mai gustosi (sfaramiciosi) dupa doua,trei zile.
Intr-o cutie cu capac se pot pastra si 30zile in camara.
Se servesc cu ceai, cacao sau lapte, la micul dejun.
Dulcele copilariei pe care il iubesc in orice varianta.....Salam de biscuiţi, reţetă cu eugenii si nutella
Salam de biscuiţi, reţetă cu eugenii si nutellaDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește