Se bat ouale cu zaharul pana devin o crema. Intr-o craticioara se topeste untul la foc mic. Se adauga ciocolata rupta in bucatele si se amesteca bine pana se topeste in totalitate.Toata aceasta operatiune se poate face si la bain marie. Se opreste focul si se adauga ouale putin cate putin, amestecand continuu. Se adauga esenta de vanilie (migdale). Nucile rupte in bucatele mai micute se amesteca cu faina si praful de copt si se incorporeaza treptat la crema de ciocolata.Se amesteca usor cu telul(ca sa nu se formeze cocoloase) pana devine o crema omogena si uniforma.Se rastoarna intr-o tava unsa cu unt si se coace la 180ºC timp de 20 min. Inainte de a o da la cuptor, patratelele de ciocolata se maruntesc cu un cutit si se adauga peste compozitie. Se lasa sa se raceasca si se serveste cu inghetata de vanilie. La ora la care am terminat eu prajitura, nu am avut inghetata si a trebuit sa fac prezentarea cu frisca:) Sper sa va placa! Pofta buna!
Un deliciu pe care il pregatesc cu mare drag.Este buna la clatite, prajituri sau pentru un mic dejun alaturi de o cana cu lapte.
Dulceata de piersiciDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește