Mai intai am batut spuma albusurile cu un praf de sare, bine, bine, pana am obtinut o bezea lucioasa; apoi am adaugat zaharul cate putin, si am mixat in continuare, pana s-a incorporat bine de tot zaharul.
Am adaugat esenta de vanilie si uleiul, tot asa, cate putin.
Am adaugat si faina, de data asta renuntand la mixer si am amestecat usor cu lingura de lemn.
Am pus apoi rahatul si ciocolata.
Aluatul astfel obtinut l-am turnat intr-o tava tapetata cu hartie de copt; am dat tava la cuptor (190 grade) cam 50 de minute.
Timpul de preparare include si timpul de copt.
Sursa: http://prajiturelecuretete.blogspot.com/
Dulcele copilariei pe care il iubesc in orice varianta.....Salam de biscuiţi, reţetă cu eugenii si nutella
Salam de biscuiţi, reţetă cu eugenii si nutellaDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește