Amestecam oualele cu zahar si sare.
Adaugam lapte si apa minerala si amestecam. Adaugam faina si vanilia si amestecam bine. Adaugam dovlecei (pe care i-am dat pe razuitoarea mica).
Cu polonicul luam compozitie si punem in tigaie cu ulei incins si le prajim pe ambele parti.
Clatitele se scot pe platou in care am pus hartie de bucatarie pentru a absorbi surplusul de ulei.
Se servesc calde sau reci, cu gem sau crema de branza sau simple.
Va doresc pofta buna!
Se face foarte usor si este minunata ca gustare , pentru picnic sau pur si simplu la cina alaturi de o salata .
Tarta de pui cu legumeDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește