Se cerne faina,se face o adancitura in mijlocul ei unde se adauga margarina rece taiata in bucati mici,drojdia inmuiata cu putina apa,zaharul vanilat,romul,sarea si cele doua linguri de zahar.Se amesteca pana se incorporeaza toate ingredientele,se framanta putin apoi se lasa la crescut intr-un loc cald(eu l-am lasat aproape o ora).
Se intinde o foaie subtirica in forma de cerc pe masa tapetata cu faina.Aluatul se taie in 4,apoi in 8 si la final in 16 parti.Se umpu cu gem si nuci pisate,se ruleaza si se aseaza intr-o tava unsa cu ulei.Cornuletele vor fi destul de mari.Se dau la copt aproximativ 40-45 de minute la foc potrivit.Se pudreaza cu zahar si se servesc.
Pofta buna!
Milkshake cu visine, ideal pentru pentru ai recompensa pe cei mici! Reteta video, pas cu pas, o gasesti mai sus!
Milkshake cu visine si inghetataDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește