In robotul de bucatarie punem toate ingredientele in afara de ou si amestecam cu pulsuri pana devine faramicios. Adaugam oul batut si mai amestecam putin; scoatem din robot aluatul si-l lasam la frigider cel putin jumatate de ora.
Intre doua foi de pergament intindem jumatate de aluat intr-o foaie de 6mm. Cu o forma de floricele modelam fursecuri pe care le punem pe o tava tapetata cu pergament si le coacem la 180 de grade 15-20 de minute (pana sunt usor rumene).
Le lasam sa se raceasca bine si dupa ce terminam de copt, le ungem pe o parte cu crema si lipim ca intr-un sandwich. Deasupra presaram zahar pudra. Se mentin cateva zile intr-o cutie bine inchisa.
Acest aluat l-am facut si cu faina integrala folosind 11/2 pahar faina integrala si 1/2 pahar faina alba iar restul cantitatilor sant aceleasi au iesit foarte bune fragede si nu tare dulci.
Merita incercat!
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește