Amestecam cu mixerul galbenusurile cu zaharul si zaharul vanilat, pana devine ca o spuma si isi deschide putin culoarea. Apoi adaugam treptat margarina moale. Acum e momentul sa lasam mixerul deoparte si incorporam faina amestecata cu praful de copt si framantam pana devine un aluat omogen.
Intindem aluatul, nici prea gros nici prea subtire J, dupa care decupam in ce forme dorim, eu deocamdata n-am decat forme rotunde…Le asezam intr-o tava tapetata cu hartie de copt si le introducem in cuptorul preincalzit.
Cand sunt gata si racite le “lipim” cu gem, eu am folosit gem de caise amestecat cu gem de gutui, iar la final nu ne ramane decat sa le ornam.
Pofta Buna!
Daca faceam mai multe,era mai bine ca-s bune rau!!
Mini quiche cu rosii si maslineDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește