Fructele trebuie sa fie culese atunci cand sunt foarte bine coapte, au culoarea neagra si sunt moi. Este interzis consumul lor in stare cruda!
Fructele de soc se desprind de pe crengute,
se spala si se lasa sa se scurga bine de apa.
Apa si zaharul se pun intr-un vas si se fierb pana se formeaza un sirop mai gros.
Se adauga fructele de soc si se lasa la fiert 40-50 minute. Spre sfarsitul fierberii se adauga zaharul vanilat si zeama de lamaie.
Dulceata se pune fierbinte in borcane spalate si sterilizate.
Pentru aceasta reteta, m-am inspirat de la Timea.
Supa-crema de cartofiDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește