Un gem delicios de care sa ne bucuram la iarna.
Un gem delicios de care sa ne bucuram la iarna
Se spala piersicile, li se indeparteaza samburii, apoi se taie cuburi mai mici, maricele sau fasii, fiecare dupa preferinte.
Se asaza intr-o cratita, se acopera cu zahar si se lasa asa peste noapte.
A doua zi se fierbe gemul la foc mic, amestecand in el, sa nu se lipeasca. Se ia spuma, la nevoie. Cand siropul este bine legat, se ia de pe foc.
Gemul se toarna fierbinte in borcane, se pun capacele si se intorc cu capul in jos. Dupa ce se racesc, se eticheteaza si se depoziteaza la loc racoros.
Din aceasta cantitate, eu am obtinut: un borcan mare si unul mic cu gem.
Timp de gatire: aprox 25 min
Pofta Buna!
Daca v-a placut reteta mea, o puteti gasi si pe blogul meu:
http://ancutsa-cuisine.blogspot.ro/2017/09/gem-de-piersici.html
O prajitura gustoasa cu blat de nuca si multa crema de cafea. Sigur e pe placul multora. Mie mi-a placut mult chiar daca nu...
Prajitura cu nuca si nesDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește