Am scos samburii si prunele le-am lasat jumatati.Intr-o oala cu fund dublu am lasat peste noapte prunele cu zaharul.Adoua zi si-a lasat mult suc in care au fiert pentru 2 ore si jumatate.Cu o jumatate de ora am adaugat si nuca tocata nu foarte mic.La sfarsit am adaugat conservantul pentru mai multa siguranta pe timpul iernii.Cand fac ceva ce se mananca oarecum repede eu nu mai adaug conservant.A iesit bun iar zaharul nu a fost prea mult caci in alte retete am observat ca au folosit mult mai putin zahar.Eu la fructele foarte dulci folosesc 1 kg zahar la 2 kg fructe iar la cele mai acrisoare proportia este de 1 la 1.L-am testat pe niste clatite asa proaspat si a avut succes.
Dulcele copilariei pe care il iubesc in orice varianta.....Salam de biscuiţi, reţetă cu eugenii si nutella
Salam de biscuiţi, reţetă cu eugenii si nutellaDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește