Se coc pe o plita vinetele ca pentru salata de vinete, se curata de coaja se pun la scurs. Se coc ardeii capia si se curata si se pun la scurs. Se coc rosiile si se curata de coaja in apa si se pun intr-un vas cu piper si ulei in ele la macerat.Se pune ulei la incins intr-o tigaie,se adauga ceapa si usturoiul, se calesc bine(cateva minute). Separat bulionul se amesteca cu o lingura de apa si cu faina(amidon alimentar folosesc,cine nu are poate sa puna si faina) pana devine ca o maioneza rosie.Se adauga in tigaie peste sosul de ceapa si usturoi, vinetele coapte , ardei copti si rosiile coapte si se amesteca usor. Peste acestea se toarna apa ca sa poata sa fiarba si se lasa la fiert pentru 15 minute.Se adauga la final sosul cu faina( amidon alimentar+bulion).Eu personal folosesc amidon alimentar pentru acest sos cu bulion.Pun 1 lingura buna de amidon alimentar cu 2 linguri de bulion facut in casa. Se adauga foaia de dafin si vegeta dupa gust,un praf de piper roz proaspat macinat,un praf de tarhon.Aceasta mancarica este foarte buna,mai ales daca o facem la cuptor la foc domol.Pofta buna !!!
O nebunie este tortul asta! Aromat si dulce..mmm..Cine vrea o felie?
Tort cu afine si lamaieDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește