Se curata legumele si se toaca marunt.
Se pune intr-o cratita putin ulei la incins si se calesc in el ceapa cu morcovul.
Intre timp se toaca si ardeiul in bucatele potrivite.
Ardeiul se pune si el peste ceapa si morcovul aproape caliti.
Se amesteca in cratita:
Apoi se pun deasupra legumelor bucatile de carne de pui:
Se potriveste de sare, se pune piper si musai si paprika (boia de ardei- dulce am pus eu-)
Se completeaza cu apa pana se acopera toata carnea:ntre timp se decojesc rosiile si se toaca in cubulete si apoi se pun peste carne.
Se spumeaza carnea si adaugam 3 foi de dafin.
Se da cratita la cuptor, pana scade lichidul. Pana nu se incalzeste prea tare in bucatarie se pregateste si ustoroiul. Mie imi place sa il toc finut cu cutitul, dar se poate folosi si presa de usturoi.Cand e aproape gata, se pune usturoiul peste pui.
Noi am mancat puiul cu piure de cartofi, dar merge foarte bine cu mamaliguta.
Chiar daca este cald afara, tot ni se face pofta de o fasole cu afumatura. Sunteti de acord cu mine? :)
Ciorba de fasole boabe cu coasta afumataDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește