Eu primul lucru pe care il fac,sunt galustele.Se bat 2 oua,cu o lingurita de ulei,sare,pier si gris..eu nu am masura la gris,il pun la ochi:compozitia sa fie de consistenta moale,dar sa nu curga din furculita!dupa ce le-am facut le lasam la frigider,pana fierb legumele!
Intre timp spalam,curata si tocam legumele,si le punem la fiert!
Cand legumele sunt fierte,oprim supa din fiert, adaugand o cana de apa rece,si punem galustele cu lingurita.Le lasam intai sa fiarba la foc mic.
Dupa ce galustele sunt fierte,potrivim de sare si piper(sau delikat daca vreti,eu nu folosesc)si putem adauga fidea sau taitei si patrunjel tocat!
Pofta buna!
Dulcele copilariei pe care il iubesc in orice varianta.....Salam de biscuiţi, reţetă cu eugenii si nutella
Salam de biscuiţi, reţetă cu eugenii si nutellaDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește