Lasam untul la temperatura camerei ,il taiem cuburi,il punem desupra fainei intr-un castron.Adaugam oul si galbenusul,sarea si zaharul vanilat.Amestecam rapid si dam la rece aluatul.
Crema
Galbenusurile le mixam cu zaharul,adaugam laptele si faina si apoi punem pe foc crema.Cand se ingroasa o dam la o parte si adaugam vanilia.
Fructele le tocam dupa plac,capunile jumatati .
Punem blatul la copt intr-o forma tapetata cu hartie si il acoperim cu boabe de fasole (se coace cca 25 minute ),sa nu creasca la mijloc.Il lasam al racit apoi aduagam crema de galbenusuri si peste punem fructele.Un desert delicios cu corice fructe aveti la indemana .
Ne place foarte mult zacusca,incep sa fac tot ce stiu pentru ca mai tarziu vinetele devin amare si cu multe seminte
Zacusca de vinete cu ciuperciDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește