Carnea cumparata din supermarket este curata si taiata. O scoatem din punga si o spalam in cateva ape dupa care o punem la fiert circa 30 - 40 de minute.
Separat curatam tot zarzavatul, il punem la fiert cam 45 de minute si apoi il pasam (eu una nu il pasez, il tai la o dimensiune de 2 cm).
Dupa ce au fiert si carnea si legumele, le punem intr-o oala de 6 l. Amestecam smantana cu cele 3 galbenusuri de ou intr-un castron separat. Punem un polonic de ciorba si o amestecam ca sa nu faca cocoloase (putin, cate putin, punem din ciorba peste smantana si ou).
Cand este gata ciorba, punem capacul si o lasam sa se odihneasca. Este o ciorba foarte gustoasa si o putem servi cu otet sau acrita cu zeama de lamaie. Se poate servi si cu un ardei iute. Cine nu doreste otet,sau lamaie, poate sa o manance dulce, adica neacrita.
Pofta buna!
O nebunie este tortul asta! Aromat si dulce..mmm..Cine vrea o felie?
Tort cu afine si lamaieDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește