Ia puiul si spala-l( doar daca vrei) si pune-l intr-o oala cu 3 litri de apa, fa cateva exercitii fizice apoi ia spuma .
Intr-o tigaie ( sa fie mai noua daca vrei sa postezi reteta pe gustos.ro), pune untul la incins . Daca tot l-ai pus , pune si morcovul impreuna cu ceapa verde,telina si pastarnacul pentru 3 -4 minute peste unt.
Acum punele in oala cu apa, impreuna cu legumele calite.
Si acum? Ma duc pana dincolo sa vad ce am facut si va zic imediat.
M-am intors. Da ! Stiu ce trebuie sa facem mai departe. Punem si ceapa intreaga in oala la fiert !
Lasam totul asa cam 45 de minute la foc mic, apoi scormonim prin dulap cu speranta ca ne-a mai ramas niste orez de la ultimul pilaf. Hmm.. Gata l-am gasit ! Iau doua linguri si le pun in ciorba . Aveti grija sa nu puneti lingurile ...ci orezul din linguri !
Au mai trecut inca 5 minute, deci in total 50 ! Pun si taieteii la fiert si ce mai pun? Gata mi-am amintit ! Pun zeama de la o jumatate de lamaie si niste sare dupa gust.
Bat doua oua intr-un castron si le pun si pe ele in oala ( fara castron).
Acum opresc focul si astept cu nerabdare inca 10 minute sa pot pune si patrunjelul tocat !
Si gata. Se mai si odihneste omul.
Maine pe 17 septembrie e ziua ''fetei mele'' Bianca, ca am o fiica, o zuza ca si mine, de parca am facut-o eu....Bianca este...
Desert tort BiancaDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește