Se aleg urzici tinere, se scutura de nisip sau pamant,se spala f. bine sub jet de apa.Se pune ceapa tocata marunt la fiert in apa rece cu putin ulei si putina sare.Paralel se pune in alt vas apa cu sare . Cand incepe sa fiarba se pun urzicile si se oparesc (pe foc) cateva minute. Dupa oparire, urzicile se vor scoate cu spumiera bine scurse, intr-un castron si asa fierbinti se vor freca (slei) cu o lingura de lemn.
Atentie! Urzicile nu se toaca!
Cand ceapa este fiarta se adauga urzicile frecate (sleite) continuandu-se fierberea. Se poate adauga o cescuta de orez pentru cine doreste si se lasa sa fiarba. Se potriveste de sare si cand scade se dauga zeama in care au fost urzicile oparite.Ciorba nu trebuie sa aiba consistenta deasa. La final se acreste cu otet si se pune leusteanul verde tocat.
Carne de pasare crescuta in curte, taitei cu ou preparati in casa si... multa dragoste :X Poftiti la masa! >:D
Supa de pasare, cu taiteiDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește