Intr-un bol care se potriveste la cuptorul cu micro unde se pune ciocolata apa sarea si untul si se topesc.(se poate face si la ben-marin).
Se adauga galbenusele si koniakul si se amesteca bine.
Separat se bat albusele cu zahar spuma tare si se adauga la crema.Se imparte crema in pahare si se lasa la frigider cel putin 2 ore.Se orneaza cu bucatele de cicolata alba si se serveste.Este un desert minunat preferatul copiilor.
Se poate face aceiasi crema cu gust de cafea-in loc de apa se adauga 1/2 de ceasca de cafea espreso sau cafea turceasca.
O alta varianta -cu gust de alune -se schimba untul cu unt cu gust de alune si astfel capata alt gust.
Deasemeni putem sa-i dam gust de halva -se schimba untul in crema de halva care este in comert si deasupra se ornamenteaza cu bucatele mici de halva.
Ne place foarte mult zacusca,incep sa fac tot ce stiu pentru ca mai tarziu vinetele devin amare si cu multe seminte
Zacusca de vinete cu ciuperciDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește