Mai intai facem blatul.Se separa galbenusurile de albusuri.Albusurile se bat spuma cu sarea, se adauga zaharul treptat pana devine ca o bezea.Galbenusurile amestecate se pun treptat peste albusuri .Se adauga faina amestecata cu praful de copt si cernuta .Se amesteca incet de jos in sus pana la incorporare.Intr-o tava detasabila de tort (25 cm) se pune hartie de copt cat fundul formei si se unge cu ulei. Adaugam compozitia de tort si se pune la cuptor pana trece testul scobitorii.Se lasa la rece.
Zaharul pentru sirop se fierbe cu apa ,iar dupa ce s-a racit se adauga esenta de rom.
Visinele proaspete sau congelate se pun intr-un vas pe foc cu doua linguri de zahar si se fierb pana se leaga.Dupa se lasa la racit.
Smantana se bate cu zaharul pudra si intaritorul pana se intareste si devine pufoasa .
Blatul de tort se taie orizontal in trei parti.Se pune pe un platou baza tortului si se stropeste cu sirop.Intr-un castron se amesteca gemul de visine cu 5-6 linguri pline de frisca.Se amesteca usor , iar jumatate din compozitie se pune peste blatul insiropat.Urmeaza a 2-a parte de blat care se insiropeaza .Se pune cealalta jumatate de crema si se adauga ultima parte de blat stropit cu putin sirop.Tortul se imbraca in frisca ,iar deasupra se pun visinele scoase una cate una din sirop.Ciocolata se rupe in patratele si se pune printre visine.Se termina decorarea
tortului cu restul de frisca.
Chiar daca este cald afara, tot ni se face pofta de o fasole cu afumatura. Sunteti de acord cu mine? :)
Ciorba de fasole boabe cu coasta afumataDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește