Se pregateste o tigaie mare,mare de tot cu compozitie obisnuita de clatite in care putem adauga si o mana de stafide(faina,oua,apa minerala sau plata,lapte,suc,etc;arome,sare).
Se coc clatitele pe ambele parti,
si se pun pe o farfurie ca sa se fragezeasca,dupa ce am terminat ultima clatita de prajit atunci putem sa incepem sa asamblam tortul.
Pentru a-l umple am folosit miere,fructe,finetti,crema de ciocolata.Se unge o forma de tort/tarta si se aseaza o foaie de clatita,se umple si se aseaza alta foaie cu o umplutura diferita.Ultimul strat trebuie sa fie realizat dintr-o foaie de clatita,daca se unge,de exemplu,cu crema,in mmentul cand vom baga tortul la cuptor aceasta se va transforma intr-o crusta si nu va avea un aspect placut.
Tortul trebuie bagat la cuptorul incalzit pentru 15 min,se consuma rece.Este foarte bun dak se lasa sa se raceasca,se baga la frigider si se consuma a doua zi,este foarte fraged.
Se orneaza dupa gust.
O tarta rapida si delicioasa!
Tarta cu crema de vanilie, mascarpone si cireseDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește