crema:Caramelizam zaharul si tapetam fundul si peretii unei cratite.Amestecam ouale cu zahar,vanilie si lapte si turnam peste caramel.Introducem in cuptorul preincalzit,la foc mic pana se incheaga.
Blat:batem spuma albusirile cu zahar si separat galbenusurile cu un praf de sare,amestecam cu o spatula cele doua compozitii si adaugam treptat faina amestecata cu cacao si praf de copt.punem peste crema de zahar ars si mai lasam 20-25 de minute la copt.
Lasam la racit,rasturnam pe platou si lasam la rece pana a doua zi cand il ornam.
Chiar daca este cald afara, tot ni se face pofta de o fasole cu afumatura. Sunteti de acord cu mine? :)
Ciorba de fasole boabe cu coasta afumataDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește