1.Se bate frisca , adaugand zaharul praf ,zaharul vanilat si intaritorul de frisca.
2. Se prepara si crema de vanilie cu lapte,potrivit instructiunilor de pe plic.
3. Se adauga crema in jumatate din cantitatea de frisca si se omogenizeaza;
4.Se pregateste o forma de kuglof tapetata cu folie de aluminiu. Se prepara un sirop din zahar si esenta de rom. Fiecare piscot se trece rapid prin sirop si se aseaza in forma, incepand cu baza, apoi se continua cu peretii formei rupand piscoturile asa incat sa nu depaseasca marginea.
5.Se rastoarna crema de frisca in forma si se acopera totul cu piscoturi insiropate. Se lasa la frigider cel putin 2 ore. Cand se serveste se rastoarna pe un platou,se ia folia si se orneaza cu frisca.
M-am inspirat de pe blogul lui edithskitcen reteta romaneasca
Desert fursecuri papuciDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește