In curand va incepe cea de-a VI-a ediție a Festivalului Culturilor Asiatice - Asia Fest, ce va avea loc în perioada 16 – 18 noiembrie la Romexpo (pavilionul C3). Deși festivalul de anul acesta are ca țară invitată Turcia, aducând în prim plan muzica modernă dar și tradițională, alături de filmul documentar și delicioasa gastronomie de pe malul Bosforului, iubitorii culturilor japoneze, coreene, indiene sau chineze vor avea multe de văzut și de gustat la Asia Fest 2018. Programul de vizitare este: vineri, 16 noiembrie, 13:00 – 20:00, sâmbătă, 17 noiembrie și duminică, 18 noiembrie, 10:00 -20:00. Intrarea la festival este 10 lei/zi, iar copiii sub 5 ani au acces gratuit. 
 
Atracția principală a Asia Fest este zona de food, cel mai mare spațiu din România ce reunește exponenții gastrononomiei asiatice. Aici, iubitorii de arome exotice se pot delecta cu sushi pregătit pe loc și takoyaki, o adevărată emblemă a gastronomiei stradale japoneze, preparate și înghețată thailandeze și libaneze, plăcinte și dulciuri turcești și siriene, street food chinezesc și indian și, în premieră, preparate indoneziene. Vizitatorii pot lua acasă sosuri pentru rața Pekin, condimente rare pentru curry și masala, noori și wasabi pentru sushi dar și băuturi asiatice ca sake, lichiorurile Choya și berea Asahi. Și, desigur, ca la orice eveniment unde Turcia este invitată, cafeaua și ceaiul tradițional vor fi la discreție.

 
În zona de expoziții și produse din cadrul Asia Fest, pasionații pot lua acasă ceaiuri și kimonouri din Japonia, cafea turcească, manga-uri, cărți și decorațiuni coreene, henna dar și cosmetice japoneze, indiene, indoneziene și coreene extrem de rare și pot afla mai multe despre fiecare țară prezentă în cadrul festivalului de la centrele culturale dedicate.
 
Evenimentul își propune pe durata celor trei zile o călătorie până în cele mai îndepărtate colțuri ale marelui continent astfel încât iubitorii de cultură, atât tradițională, cât și contemporană, să poată experimenta îndepărtata Asie.
 
Program Asia Fest 2018 – Scenă
 
Vineri, 16 noiembrie, 13.00 – 20.00
 
13:00 – 13:30 Ceremonia de deschidere a festivalului – Firedevs, Centrul Cultural Yunus Emre
 
13:30 – 13:45 Muzică turcească – Selin Ozer
 
13:45 – 14:45 Deniz Cem, artist din Turcia – repetiții
 
15:00 – 15:10 Muzică coreeană – Asociația Culturală Sarang Hanguk
 
15:10 – 15:40 Scurtă introducere în istoricului cafelei turcești, moment prezentat de actrița Gabriela Ioniță– Centrul Cultural Yunus Emre
 
16.00 – 16.10 Moment de dans indian “Dans și culoare” – Mandira
 
16:10 – 16:30 Prezentarea activităților Centrului Panarab – Centrul Cultural European Româno-Panarab
 
16:30 – 16:40 Dans K-pop (trupa de copii) – Școala de dans Prestige
 
19.00 – 20.00 Concert ”Aylin & The Lucky Charms” – Centrul Cultural Turc Yunus Emre
 
 
 
Sâmbătă, 17 noiembrie, 10.00 – 20.00
 
10:30 – 10:55 Demonstrație arte marțiale – Karate Shotokan – ACS Pawatora
 
11:00 – 11:30 Scurtă introducere în istoricului cafelei turcești, moment prezentat de actrița Gabriela Ioniță– Centrul Cultural Yunus Emre
 
11:30 – 12:20 Workshop de dans indian – IndraDance Academy
 
12:20 – 12:45 Dans Bollywood – IndraDance Academy
 
12:45 – 13:20 Demonstrație WuShu, Taiji și Dansul Leului – Institutul de Artă Euro-Asiatică
 
13:20 – 13:45 Interpretare la instrumentele tradiționale chinezești guzheng și pipă – Institutul Confucius
 
13:50 -14:40 Prezentare „Sariul – tradiție și continuitate” – Centrul de Artă “Euterpe”
 
14:40 – 15:30 Arta îmbrăcării Kimono-ului – Centrul de Studii Româno-Japoneze “Angela Hondru”, Haramichi RO și Tenshin
 
15:30 – 16:00 Minirecital de Taiko – Centrul de Studii Româno-Japoneze “Angela Hondru”
 
16:00 – 18:00 Parada costumelor tradiționale asiatice
 
18:00 – 18:30 Film documentar – Cântece uitate din Anatolia – Centrul Cultural Yunus Emre
 
18:30 – 19:00 Concert Serkan Eruysal 
 
19:00 – 20:00 Concert Deniz Cem
 
 
 
Duminică, 18 noiembrie, 10.00 – 20.00
 
10:30 – 10:40 Muzică turcească – Selin Ozer 
 
10:45 – 10:50 Dansul „T-ara – Sugar Free” – Trupa Asian Squad
 
10:50 – 11:00 Muzică coreeană – Sarang Hanguk
 
11:00 – 11:10 Interpretare vocală a unui cântec chinezesc și interpretare a unui dans chinezesc – Institutul Confucius
 
11:10 – 11:45 Muzică și dans K-pop alături de trupele Midnight Pearls și Ssen Breakers – Discover Korea / ACRC Nan Kibun
 
11:50 – 12:00 Spectacol de dans K-pop (trupa de copii) – Dance Prestige
 
12:00 – 13:00 Jurizare Concursul de Cosplay ASIA FEST – Coordonat de Haramichi Ro și Tenshin (la etajul 1)
 
12:00 – 12:40 Dans oriental – Elmas Oriental Dance
 
12:45 – 13:00 Arte marțiale coreene alături de Taekwondo Lifestyle – ACRC Nan Kibun
 
13:00 – 15:00 Minirecital JRock trupa “Blame the Cat” a grupului Haramichi Ro
 
15:00 – 15.15 Deschiderea Festivalului K-Lovers: Dans fusion coreean (modern-tradițional) – Ambasada Republicii Coreea în București
 
15:15 – 16:00 Festivalul K-Lovers: Concurs K-Singing Contest - Ambasada Republicii Coreea în București
 
16:00 – 16:30 Festivalul K-Lovers: Concurs K-Pop Dance Contest - Ambasada Republicii Coreea în București
 
16:30 – 17:00 Premierea concursului K-Pop Cover și K-Pop Dance - Ambasada Republicii Coreea în București
 
17:00 – 17:30 Dans tradițional cu evantaie “Arirang” - Centrul de Studii Româno - Coreene și Ambasada Republicii Coreea în București
 
 18:00 – 18:30 Premierea Concursului Kendama ZNDK - Sweets Kendamas
 
 18:30 – 19:30 Concert muzică instrumentală turcească cu trupa ”Alfa Rubios” – Centrul Cultural Yunus Emre
 
 
 
Program Asia Fest 2018, Zona de ateliere
 
Vineri, 16 noiembrie
 
13:00 – 20:00 Pictură pe ceramică – Ch’Artist
 
13.00 – 20.00 Expoziție textile indiene – Ambasada Indiei la București
 
13:00 – 15:00 Pictură cu flori de cireș pe lampioane – Sarang Hanguk
 
18:00 – 20:00 Pictură cu flori de cireș pe lampioane – Sarang Hanguk 
 
 
 
Sâmbătă, 17 noiembrie
 
10:00 – 20:00 Pictură pe ceramică – Ch’Artist
 
10.00 – 20.00 Expoziție textile indiene – Ambasada Indiei la București
 
10:00 – 20:00 Pictură cu flori de cireș pe lampioane, caligrafie coreeană pe evantaie, origami – Sarang Hanguk
 
13:00 – 18:00 Sculpturi de legume și fructe – Casa Kraus
 
14:00 – 17:00 Tips&tricks despre călătoriile în Japonia – Free Spirit/CSRJ
 
14:00 – 20:00 Mehndi Tattoos by Laura Henna
 
17:00 – 18:00 Atelier de bojagi – artă coreeană – ACRC Nan Kibun
 
16:00 – 19:00 Preparate ale bucătăriei turcești care se servesc alături de ceai și cafea – Centrul Cultural Yunus Emre
 
 
 
Duminica, 18 noiembrie
 
10:00 – 20:00 Pictură pe ceramică – Ch’Artist
 
10.00 – 20.00 Expoziție textile indiene – Ambasada Indiei la București
 
10:00 – 20:00 Pictură cu flori de cireș pe lampioane, caligrafie coreeană pe evantaie, origami – Sarang Hanguk
 
13:00 – 18:00 Sculpturi de legume și fructe – Casa Kraus
 
12:00 – 13:00 Atelier de Bojagi și de felinare tradiționale coreene – ACRC Nan Kibun
 
13:00 – 14:00 Atelier de mâncare coreeană – kimbap – ACRC Nan Kibun
 
14:00 - 20:00 Mehndi Tattoos by Laura Henna
 
16:00 – 18:00 Atelier “EBRU” (pictură pe apă) – Centrul Cultural Yunus Emre
 
 
 
Program Asia Fest 2018, Scena Kendama
 
Vineri, 16 noiembrie
 
14:00 - 14:30 Sweets Kendama MINI GAME – candle stick battle
 
14:30 – 16:00 Sweets Kendamas WORKSHOP KENDAMA – sesiune de kendama împreună cu DKIPA
 
16:00 - 18:00 Sweets Kendamas DAMA BLITZ CONTEST – concurs pe timp ca la MKO
 
 
 
Sâmbătă, 17 noiembrie
 
11:00 - 12:00 Sweets Kendamas “MINI GAME – guess the trick
 
12:00 - 13:00 Sweets Kendamas “CONCURS ÎNCEPĂTORI (SUPER SPEED LADDERS) – primii 3 clasați intră în finală”
 
13:00 - 14:00 Sweets Kendamas “MINI GAME – switch hand easy trick contest
 
14:00 - 15:00 Sweets Kendamas “CONCURS AVANSAȚI (SUPER SPEED LADDERS) – primii 3 clasați intră în finală”
 
15:00 - 16:00 Sweets Kendamas WORKSHOP KENDAMA – sesiune de kendama împreună cu DKIPA 
 

Recomandari pentru tine si casa ta

Crockpot Express

- 30 %
999.99 lei
699.99 lei
TRANSPORT GRATUIT
pentru comenzi mai mari de 100 de lei
PLATA IN RATE FARA DOBANDA
pana la 12 rate

  • 0 comentarii
  • Fara foto