Punem laptele intr-o craticioara impreuna cu zaharul,batonul de vanilie(esenta de vanilie) si un praf de scortisoara.Lasam la foc mic si amestecam continuu pana se topeste zaharul.(aprox.5min;sa nu ajunga sa fiarba). Adaugam orezul spalat (in vreo 3 ape) si din momentul in care incepe sa fiarba se lasa la foc mic 20-25min amestecand din cand in cand ca sa nu se lipeasca.Dupa acest timp se opreste focul si se lasa sa se raceasca.Se pune intr-un bol si se decoreaza cu un praf de scortisoara si putina coaja de lamaie rasa.Se serveste rece de la frigider.(mie imi place cu gem pe deasupra:))Sper sa va placa.POFTA BUNA!!!
Acrisoara, racoritoare si bunaaa. As manca fara sa ma opresc:)
Înghețată de lămâieDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește