Carnea de pui spalata si portionata o punem la fiert in apa cu un praf de sare. Indepartam spuma care se formeaza. Cu 10 minute inainte de preparare , scoatem carnea si o lasam sa se scuga bine. O punem intr-o tigaie cu putin ulei si o prajim pana se rumeneste frumos.
Ceapa se taie marunt si se caleste separat, în ulei.Cand se inmoaie putin adaugam faina si amestecam bine.Lasam un minut doua si adaugam smantana.Amestecam ,lasam sa dea cateva clocote si diluam cu supa in care a fiert puiul . Adaugam bucatile de carne si lasam sa fiarba cu totul cam 10 minute. Daca mai este nevoie, mai adaugm supa pana obtinem consistenta dorita.Condimentam cu sare si piper iar la sfarsit adaugam patrunjel tocat. Pofta buna!
pentru concurs retete de vara reteta fara coacere
Prajitura cu nectar de morcovi si branza dulceDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritorDe zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța...
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește